Dom i Ogród

Aluminium, czyli materiał przyszłości

Czy informacja o tym, że wyrób wykonany jest z aluminium jest równoznaczny z tym, że jest kiepskiej jakości? Przed dokonaniem wyroku odnośnie tego tworzywa wskazane jest, aby zwrócić uwagę na jego właściwości. Aluminium może zostać wykorzystany w licznych gałęziach gospodarki. Co takiego czyni ten materiał wartościowym? Aluminium, to niedrogie oraz powszechnie znane tworzywo.

Właściwości aluminium

Aluminium - Global-performanceAluminium jest tworzywem, który jest lekki, a dzięki odpowiedniej obróbce termicznej stopów oraz domieszek aluminium – uzyskuje się większą wytrzymałość. W porównaniu stali, gęstość aluminium jest 3-krotnie mniejsza. W przeciwieństwie do stali, aluminium jest ma większą odporność na niską temperaturę. Aluminium jest doskonałym przewodnikiem, dlatego jest stosowany w przewodach oraz układach elektrycznych. Jego przewodność jest podobna do dwukrotnie cięższej i drogiej miedzi. Tworzywo jest kwasoodporne, wytwarza cienkie warstewki tlenkowe w sposób naturalny albo sztuczny. Struktura warstwy jest gęsta, a grubość mierzy zaledwie kilka setnych mikrona. Jeżeli powłoka ulegnie uszkodzeniu, wtedy sama się regeneruje. Elementy wykonane z tego materiału można zespolić w solidną konstrukcję. Do łączenia stosuje się obręb działań jak: sklejanie, spajanie, spawanie lub zgrzewanie tarciowe z przemieszaniem. Aluminium jest bezproblemowy w obróbce – dowolny kształt jest osiągalny. W większości stosuje się obróbkę wiórową, plastyczną i gwintowanie. Ten materiał nie stwarza zagrożenia dla środowiska oraz ulega recyklingowi. Dzięki temu jest godną alternatywą dla ciężkiej stali.

Wykorzystanie aluminium

Aluminium jest materiałem, który bardzo często jest używany. Jego zastosowanie w projektach umożliwia osiąganie najlepszych wyników w parametrach takich jak: prędkość, pojemność, oszczędność, moc i tym podobne. Jest pożądany na rynku lotniczym, kolejowym, energetycznym, motoryzacyjnym, budowlanym albo opakowaniowym. Ten materiał jest stosowany także w projektowaniu artykułów domowych. Niezwykłe projekty do wnętrza w wykorzystaniu aluminium nadają industrialny charakter. Zastosowanie tego tworzywa jest szerokie i można go uznać jako materiał przyszłości.